Projekt „Daphne – STOP Przemocy wobec Kobiet” zajmuje się podnoszeniem świadomości i pewności siebie młodych kobiet. Dodatkowo zwiększamy wiedzę studentów medycyny, jak rozpoznawać ofiary przemocy oraz jak z nimi rozmawiać, aby uniknąć efektu „wtórnej wiktymizacji”. W tym celu, ze specjalistami, organizujemy warsztaty asertywności i samoobrony dla młodych kobiet oraz szkolenia dla studentów medycyny. Dzięki tym działaniom chcielibyśmy zmniejszyć problem jakim jest przemoc wobec kobiet i ułatwić ofiarom przemocy przeciwstawienie się swoim oprawcom przez lepsze traktowanie ich ze strony lekarzy i innych specjalistów.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest likwidacja zjawiska przemocy domowej w Polsce oraz nauczenie studentów medycyny i lekarzy rozponawanie i zajmowania się ofiarami przemocy.

Cele szczegółowe:

Organizacja na dwunastu Uniwersytetach medycznych warsztatów asertywności i samoobrony dla kobiet w celu zwiększenia ich pewnosci siebie i nauki radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Organizacja spotkań z Policją lub specjalistami ds. Spraw Człowieka w celu zwiększenia świadomości kobiet czym jest przemoc, jak sobię z nią radzić gdy jest się ofiarą lub świadkiem.

Organizacja szkoleń dla studentów medycyny w celu podnoszenia ich umiejętności rozpoznawania ofiar przemocy oraz rozmawiania z nimi.

Organizacja happeningów i różnego rodzaju eventów skierowanych do ogółu społeczeństwa łamiących tabu i zwracających uwagę na problem jakim jest przemoc wobec kobiet

Grupa docelowa

Odbiorcami projekty są dwie grupy osób:

  • Wszystkie kobiety zarówno młodsze jak i starsze, córki, matki, babcie, sąsiadki, które mogą być potencjalnymi ofiarami przemocy.
  • Studenci medycyny i wszyscy inni studenci, którzy będą zmagać się z problemem przemocy

Opis Akcji

W ramach Daphne można przygotować kilka różnego rodzaju akcji:

Warsztaty asertywności i samoobrony

1) Znajdź specjalistów

  • psycholog na warsztaty asertywności (możesz odezwać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, różnego rodzaju stowarzyszeń zajmujących się problemami rodzinnymi, a może macie znajomego psychologa)
  • trener samoobrony (poszukaj klubu sportowego na swojej uczelni lub odezwij się regularnego klubu sportowego/sportów walki, bardzo chętnie zrobią takie warsztaty w ramach promocji)
  • specjalista ds. praw człowieka ( najłatwiej udać się do wojewódzkiej komendy Policji i poprosić o oddelegowanie jednego z ich przedstawicieli)
  • coś żeby zachęcić wizażysta, który nauczy Panie kilku ciekawych wariacji na temat makijażu (może to być studentka kosmetologii lu b studio fotografii)

2) Wynajmij salę

W zależności od tego czy robisz tylko kurs asertywności czy dołączasz do niego kurs samooborny, możesz poszukać miejsca w którym jest zarówno mała sala konferencyjna oraz hala sportowa (w niektórych akademikach są obie z tych rzeczy) jeśli nie masz możliwości wynajęcia dwóch sal poszukaj takiej z gumowaną podłogą w której po odunięciu krzeseł będzie można spokojnie poprowadzic ćwiczenia) pamiętaj o wynajmowaniu sali wcześniej, niektóre instytucje potrafią zwlekać z odpowiedzią

3) Rozreklamuj warsztaty i zaproś na nie maks. 20 uczestniczek (jeśli masz bardzo wysokie zainteresowanie możesz pomyśleć o dwóch turach, na zmianę warsztaty asertywności z warsztatmi samooborny) w zbyt dużych grupach Pani nie nauczą się zbyt wiele.

4) Ciesz się udaną akcją

Happening

Można przygotować różnego rodzaju eventy:

  • od najprostszych: rozdawanie kwiatków (z origami jeśli macie ograniczony budżet lub żywych jeśli macie dobrego sponsora;) z ulotkami (ulotki możecie zdobyć na Policji lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie)
  • pokaz filmu (np. Persepolis, Siła Kobiet, Masz na imię Justine) należy wynająć salę z dużym telewizorem bądź rzutnikiem multimedialnym (można poprosić o pomoć Koordynatora projektu Medicinema jeśli jest w oddziale)
  • po trochę bardziej wyszukane: marsze, manifesty, akcje połączone z puszczaniem lampionów/balonów etc. wszystko aby zwrócić uwagę na siebie i problem przemocy (Pamiętajcie o zawiadomieniu odpowiednich władz jeśli zamierzacie spotkać się w liczbie większej niż 15 osób (zgłoszenie do Biura Zarządania Kryzysowego najpóźniej na 3 dni przed planowaną akcją)lub macie zamiar zająć pas drogowy ( UWAGA! Wydanie niektórych pozwoleń może trwać nawet miesiąc)

I wiele innych akcji, które zależą tylko od waszej wyboraźni i zaangażowania

Kalendarium pracy z Projektem

Daphne jest projektem całorocznym, którego apogeum akcji przypada na okolicę 8 marca (Dzień Kobiet) oraz w okresie od 25 listopada (Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet) do 10 grudnia (Dzień Praw Człowieka) jest to tzw: 16 Dni Walki z Przemocą. Aby akcja była satysfakcjonująca należy zacząć ją przygotowywać co najmniej 1,5 miesiąca przed finałem akcji (więcej info w opis akcji)

Materiały

1. porady_prawne.pdf (informacje co należy robić kiedy jest się ofiarą przemocy)

2. Sprawca przemocy.docx (profil sprawcy przemocy)

3. Definicja i mechanizmy przemocy_2

4. DOŚĆ MILCZENIA – przemoc seksualna wobec kobiet i prblem gwałtu w Polsce (Raport fundacji Feminoteka z 2011 roku, w którym poruszona jest problematyka gwałtu i statystyki. Poledcam rozdział dobre praktyki w którym można znaleźć ciekawe pomysły. W raporcie znajduje się też lista potencjalnych partenrów z którym można współpracować lokalnie oraz ogłonopolsko)

5. DAPHNE.docx (opis akcji)

W dokumentach 1-3 zawarte są informacje, które koordynator powinien znać

Przydatne materiały dla uczestników

mity i stereotypy na temat przemocy.doc

Nasza działalność

W roku akademickim 2012/2013 przeprowadziliśmy 10 różnych kursów samoobrony w 9. miastach, w których wzięło udział około 250 kobiet. Dodatkowo w różnych akcjach kwiatowych rozdaliśmy setki kwiatów i ulotek informacyjnych

Rozliczanie akcji

W zależności od rozmachu działań akcja rozliczana jest jako duża lub średnia. Problemów z rozliczaniem akcji nie zgłaszano

Ewaluacja

W celu ogólnopolskie ewaluacji akcji na koniec każdego roku kalendarzowego przeprowadzana jest ankieta na temat prowadzonych działań. W ramach ewaluacji lokalnej po każdych warsztatach przeprowadzana jest ankieta. Następnie ankiety są zbierane i analizowane.

Historia

Projekt Daphne został dwukrotnie zaprezentowany na międzynarodowych spotkaniach IFMSA podczas Project Fair w czasie GA w Baltimore (MM2013) i EuRegMe w Chieti we Włoszech, gdzie spotkał się ze znacznym zainteresowaniem przedstawicieli pozostałych organizacji członkowskich.

Koordynator Ogólnopolski Projektu

Mateusz Żaboklicki e-mail:m.zaboklicki@gmail.com tel: 691-133-535

Oddziały i Koordynatorzy

*Oddział Bydgoszcz- Aleksandra Wilczewska (mam tylko telefon 503481564)

*Oddział Białystok- Marta Janczewska (mkowalik22@gmail.com)

*Oddział Gdańsk- Zuzanna Kuczkowska (z.kuczkowska@gumed.edu.pl)

*Oddział Katowice – Natalia Pawełczyk (SCORP) Joanna Ulan (SCORA) (nat.pawelczyk@gmail.com,

joanna.ulan@gmail.com)

*Oddział Kraków – Sandra Mrozińska (rubita6@o2.pl)

*Oddział Lublin- brak koordynatora

*Oddział Łódź – Karolina Gruszkowaska (karolinagruszkowska@yahoo.com)

*Oddział Olsztyn- Anna Tarnowska (ana.tarnowska@gmail.com)

* Oddział Poznań- Natalia Borowiec (natka.b@wp.pl)

*Oddział Szczecin – brak koordynatora

* Oddział Warszawa – Adriana Durczak (adrianadurczak@gmail.com)

*Oddział Wrocław- Alina Szewczyk (alina.szewczyk28@gmail.com)

 

Patronaty lokalne

Białystok: Szkoła Sportów Walki „Hosinsiul”, Stowarzyszenie „Droga”, Wojewódzka Komenda Policji,

Kurier Poranny, coolturalnybialystok.pl

Bydgoszcz: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicza, Radio PIK

Gdańsk: Galeria Bałtycka, Fundacja„Centrum Praw Kobiet”, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w

Gdańsku, Szkoła Tańca ”Dance Fusion”, Centrum Nauki i Biznesu „Żak”

Łódź: Polska Akademia AIKIDO Łódź

Poznań: Klub Sportowy KOHORTA

Wydarzenia w Oddziałach

.http://gdansk.ifmsa.pl/pl/artykul,daphne_czyli_ogromna_sila_kobiecosci_sprawdz_co_dzialo,229

Przydatne linki

http://www.amnesty.org.pl/

http://www.feminoteka.pl/news.php

http://10grudnia.wordpress.com/

http://www.wendo.org.pl/news.php