Opis Projektu

Projekt „Dotknijmy Różnorodności” ma na celu przybliżenie problemów osób niepełnosprawnych fizycznie studentom uczelni medycznych w całej Polsce. Powstał on w odpowiedzi na niepokojące statystyki – według wyników ankiety przeprowadzonej w 2011 roku wśród studentów kierunków medycznych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym aż 66% ankietowanych ocenia swój stan wiedzy na temat osób z niepełnosprawnościami na średni lub gorszy. Jednocześnie   81% studentów wykazało chęć poszerzenia swojej wiedzy w tej dziedzinie. Prawdopodobnie podobne statystyki można uzyskać wśród innych uczelni medycznych w Polsce.

W ramach projektu przeprowadzamy cykliczne warsztaty „Pacjent niepełnosprawny w gabinecie lekarskim” mające na celu przygotowanie studentów do pracy z osobami na wózku, wykłady i seminaria m.in. z seksualności osób niepełnosprawnych, warsztaty z podstaw języka migowego czy też pokazy filmów. Naszą najbardziej rozpoznawaną akcją jest coroczna „gra miejska”, podczas której studenci mają szansę na jeden dzień usiąść na wózku inwalidzkim i z tej niecodziennej perspektywy poznać swoje miasto.

Projekt jest realizowany z nieocenioną współpracą Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR.

Cele projektu

Cele główne

  • uwrażliwienie studentów na sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce
  • przygotowanie studentów do przyszłej pracy z osobami niepełnosprawnymi
  • poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych w kontaktach ze służbą zdrowia

Cele szczegółowe

  • organizacja „gry miejskiej” we wszystkich oddziałach biorących udział w projekcie w terminie 4-25 maja 2014
  • organizacja co najmniej 2 wydarzeń z cyklu warsztaty/seminaria we wszystkich oddziałach biorących udział w projekcie w terminie 4-25 maja 2014 i 1-30 listopada 2014
  • utworzenie profilu „Dotknijmy Różnorodności” na Facebooku do 9 maja 2014
  • promocja „gry miejskiej” w mediach ogólnopolskich

Grupa docelowa

Grupą docelową projektu są przede wszystkim studenci uczelni medycznych. Trafiamy  również do ogółu społeczeństwa, gdyż podczas gry miejskiej uzmysławiamy osobom postronnym jak bardzo nieprzystosowane są niektóre miejsca w ich mieście.

Opis Akcji

Gra miejska

Zorganizowanie udanej gry miejskiej wymaga dobrego przygotowania. Oto krótki poradnik dla pełnego entuzjazmu koordynatora:

  • Znajdź zespół – podczas Waszej gry uczestnicy poruszając się na wózkach będą mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie przemieścić się z punktu startowego do mety. Miejsce mety nie jest im na początku podane, a wskazówki jak tam dotrzeć będą otrzymywać na poszczególnych „stanowiskach”. Przy każdym stanowisku musi znaleźć się jedna osoba (lub więcej), która będzie w jakiś sposób wyróżniać się z tłumu (banner IFMSA, charakterystyczny ubiór itp.). Uczestnicy po wykonaniu prostego zadania (rozwiązanie zagadki, quiz, trudny podjazd na wózku itp.) otrzymają wskazówki jak dotrzeć do następnego stanowiska. Dlatego będzie Ci potrzebny zespół min. 5 osób.
  • Ustal trasę i zadania – wraz z nowo zebranym zespołem zastanówcie się nad przebiegiem trasy Waszej gry. Powinna uwzględniać wszystkie sytuacje, w jakich możemy się znaleźć na co dzień, np. przejazd komunikacją miejską, wizyta w budynku nieprzystosowanym dla osób niepełnosprawnych, przejazd chodnikiem o nierównej powierzchni itp. Nie bójcie się wyzwań! Ustalcie też zadania przydzielane uczestnikom na poszczególnych stacjach, np. quiz na temat urazów rdzenia, rozpoznawanie przedmiotów z zawiązanymi oczami, wysłanie listu na poczcie itp. Możecie też ustalić „bonusowe zadania”, np. przygotować listę miejsc w okolicy trasy, przy których zespoły muszą sobie zrobić zdjęcie. Na mecie za każde zrobione zdjęcie możecie np. odejmować 2 minuty od czasu przejazdu. (Przy okazji możecie zebrać te zdjęcia i macie łatwą fotorelację z akcji). Improwizujcie z zadaniami :)
  • Wypożyczcie wózki i zorganizujcie instruktora – po zebraniu zespołu i zaplanowaniu akcji zgłoś się do lokalnego oddziału Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR z prośbą o wypożyczenie kilku wózków inwalidzkich na Waszą jednodniową akcję. IFMSA-Poland współpracowało z Fundacją w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Bydgoszczy. Oprócz wózków poproście również o przyjazd instruktora, który przed rozpoczęciem Gry zapozna uczestników z podstawowymi technikami jazdy na wózku (podjazdy pod krawężniki naprawdę są wyzwaniem).
  • Skontaktujcie się z mediami – w tym punkcie możecie poprosić o pomoc Wasz lokalny Zespół ds. Marketingu. Wyślijcie opis akcji do lokalnych mediów, ciekawą relację można osiągnąć jeśli ekipa telewizyjna towarzyszyłaby jednemu zespołowi przez całą trasę Gry.
  • Przygotujcie nagrody dla zwycięzców i podziękowania dla FARu– zwycięża zespół, który osiągnie najkrótszy czas przejazdu. Nagrody mogą być symboliczne – w tej kwestii również możecie zgłosić się o pomoc do lokalnego Zespołu ds. Marketingu.
  • Przygotujcie Karty do zbierania podpisów dla każdego zespołu – na poszczególnych stacjach zespoły będą musiały uzyskać potwierdzenie wykonania zadania od Waszego wolontariusza.
  • Rozpocznijcie Grę! – przyjedźcie na miejsce startu godzinę przed rozpoczęciem gry, rozstawcie roll-upy i bannery IFMSA, przygotujcie wózki. Przed rozpoczęciem gry przeprowadźcie szkolenie z instruktorem FARu. Podzielcie uczestników na 2-3 osobowe grupy (jedna osoba na wózku, pozostałe na nogach „do pomocy”). Przy każdym „stanowisku” osoba jadąca na wózku zmienia się. Wypuszczajcie kolejne zespoły co ok. 10 minut (na Karcie zespołu zapiszcie godzinę wyjazdu). Po wypuszczeniu ostatniego zespołu udajcie się na metę, gdzie będziecie czekać na zespoły.
  • Pomysły na METĘ – powinna być blisko miejsca startu, żebyście mogli tam szybko dotrzeć. Możecie ją zrobić np. w parku, gdzie urządzicie mały piknik dla uczestników. W miłej atmosferze można podzielić się wrażeniami z gry i wręczyć nagrody.
  • Bawcie się dobrze przy tym wszystkim! :)

Warsztaty, seminaria

Pomysłów na warsztaty jest wiele, możecie również wymyślać własne.

  • Pacjent niepełnosprawny w gabinecie lekarskim – warsztaty przede wszystkim dla studentów kierunku lekarskiego. Prowadzone przez instruktorów FAR. Studenci najpierw poszerzają swoją teoretyczną wiedzę na temat pacjentów z urazami rdzenia kręgowego, a następnie poznają podstawowe techniki przenoszenia takich pacjentów. Warto zorganizować w miejscu, gdzie będzie dostęp do kozetki.
  • Podstawy języka migowego – jednorazowe warsztaty, podczas których studenci poznają alfabet oraz podstawowe znaki PJM. Mogą być prowadzone przez nauczycieli z Waszej uczelni.
  • Seksualność osób niepełnosprawnych – seminarium o, często pomijanej, tematyce seksualności wśród osób z urazami rdzenia kręgowego. Studenci poznają odpowiedzi na pytania, które często niezręcznie jest im zadawać. W kwestii prelegentów można się skontaktować z fundacją FAR, lub poszukać wśród innych źródeł, np. zakłady psychologii i seksuologii lokalnych uniwersytetów.
  • Pokazy filmów o tematyce osób niepełnosprawnych – np. „Murderball”, „Nietykalni”. Możecie zaprosić na pokaz np. osobę na wózku w celu przeprowadzenia dyskusji po filmie.

Kalendarium pracy z Projektem

  • 4-25 maja 2014 – organizacja Gry Miejskiej we wszystkich oddziałach biorących udział w projekcie
  • 9 maja 2014 – ostateczny termin powstania ogólnopolskiego fanpage projektu
  • 4-25 maja 2014 i 1-31 listopada 2014 – organizacja warsztatów i seminariów z cyklu „Dotknijmy Różnorodności” we wszystkich oddziałach biorących udział w projekcie

 

Rozliczanie akcji

Gra miejska powinna być traktowana jako „akcja duża”. Wydarzenia z cyklu Warsztatów/Seminariów powinny być traktowane jako „akcje średnie”.

Ewaluacja

Uczestnicy na każde z wydarzeń muszą się zapisywać drogą mailową. Po zakończeniu akcji możemy wykorzystać tą samą drogę do rozesłania uczestnikom ankiety ewaluacyjnej.

Koordynator Ogólnopolski Projektu

Michał Latocha, oddział Warszawa

mail: mlatocha@gmail.com

tel.: +48 606 258 146

Oddziały i Koordynatorzy

*Oddział Bydgoszcz- Aleksandra Kajdas

*Oddział Katowice –  Piotr Bańka

*Oddział Kraków – Karolina Woziwodzka

*Oddział Lublin- Maciej Rutkowski

*Oddział Łódź –

* Oddział Poznań- Ewa Bućko

*Oddział Szczecin –

* Oddział Warszawa – Michał Latocha

*Oddział Wrocław-

Patronaty i Współpraca

Ogólnopolskie

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR

 

Przydatne linki

http://www.far.org.pl/