Meeting the youngsters to projekt polegający na szerzeniu idei otwartości i tolerancji wśród uczniów szkół miasta poprzez przeprowadzanie lekcji na temat innych kultur i narodowości.

Cele projktu

Celem projektu jest otwarcie młodych, plastycznych jeszcze umysłów na ideę otwartości względem innych kultur, zwyczajów i narodowości. Chcemy uczyć młodych, że inny nie znaczy gorszy, a obcokrajowcy to ubogacenie kultury ich społeczności, a nie jakieś zagrożenie. Celem projektu jest również zachęcanie do nauki angielskiego i umożliwianie dzieciom społeczności Olsztyńskiej rozmowy z native speakerem. Chcemy pokazywać inne kultury, uczyć zrozumienia i tolerancji, a także zaciekawiać odmiennością świata. Jest to również sposób na zaangażowanie ED w pracę IFMSA-Poland. ED opowiada o swoich krajach, zwyczajach, tradychach – co stwarza dzieciom możliwość poznania ich, a także o problemach, z którymi spotkali się przyjeżdżając do Polski – rasizm, niezrozumienie, zagubienie. Opowiadają także o tym, co miło zaskoczyło ich w naszym kraju. Dzieci mogą zrozumieć, że to też ludzie, a także zadawać dodatkowe pytania.

Grupa docelowa

Grupa docelowa to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów a także liceów miasta.

Opis Akcji

W celu organizacji akcji należy skontaktować się z dyrektorem wybranej szkoły i zdobyć jego zgodę na przeprowadzenie wyżej wspomnianej lekcji. Do lekcji potrzebne są prezentacje – są one przygotowywane przez studentów ED – każdy student, najlepiej z innego kraju, przygotowuje krótką, interesującą prezentację swojego kraju (forma dowolna, preferowana duża ilość zdjęć), kultury, kuchni, tradycji, religii. Następnie, po otrzymaniu zgody dyrektora i przygotowaniu prezentacji, wybieramy się do szkół, gdzie w ramach lekcji angielskiego przeprowadzamy naszą lekcję. Po prezentacji jest czas na pytania, quiz i ewentualne nagrody –najlepiej jakieś charakterystyczne z danego kraju (słodycze), w razie niedostępności takich – batoniki. Dodatkowo zakładamy możliwość, aby lekcję zamknął polskojęzyczny student mówiący o swoich doświadczeniach z obcokrajowcami. Dobrym pomysłem jest także poszerzenie projektu na szkoły językowe.

Kalendarium pracy z Projektem

Projekt można realizować kiedy się chce – w zależności od potrzeb szkoły.

Materiały

Prezentacje studentów ED na temat ich krajów. Nagrody na quiz – słodycze, symboliczne upominki związane z krajem lub batoniki.

Nasza działalność

Akcja działa od roku, dwa razy odwiedziliśmy szkołę robiąc w niej po kilka prezentacji.

Rozliczanie akcji

Akcja mała, punkty przyznawane za prezentację, przygotowanie jej i udział.

Ewaluacja

Zbieramy ustny feedback od dzieci i nauczycieli. Sami komentujemy prezentacje, co było fajne, a co do zmiany.

Historia

Projekt działa od roku, zaproponowany został przez studentów ED, którzy chcieli zmniejszyć częstotliwość rasistowskich zachowań społeczeństwa i poszerzyć tolerancję względem innych kultur.

Koordynator Lokalny Projektu

Maryla Kapusta maryla.kapusta@gmail.com 606463745 Oddział Olsztyn

Wydarzenia

http://olsztyn.ifmsa.pl/pl/meeting_the_youngsters/